Genital Siğil (Kondilom) Nedir?

HPV virüsüne bağlı olarak vücutta siğiller çıkabilir. Bu siğiller yoğunluklu olarak genital bölgelerde yer almaktadır. Bu enfeksiyonun tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte sizlere detaylı olarak açıklamasını yaparak bilgileri vereceğiz.
Genital siğil “kondilomma akümünata” ismiyle de anılmaktadır. HPV yani humman papilloma ismi verilen virüsler sebebiyle ortaya çıkıyor. Virüs cinsel ilişki sırasında kapılabilmekte ve vücutta genital siğillenmeye yol açar.
Son zamanlar özellikle genç yaş gurupları arasında yoğunlukla ortaya çıkmakta ve gözlemlenmekte. Enfekte olunduktan sonra kadınlar da ve erkeklerde genel olarak makat bölgelerinde siğil oluşmaktadır.
Genital siğilin iğne ucu büyüklüğünde bile oluşması söz konusu olabilir. Bakıldığı zaman küçücük toplar şeklinde gözlemlenebilir ve 1 yada daha fazla çıkabilir.

Kondilom (Genital Siğil) Tedavisi

Tedavi için belli başlı yöntemleri bulunmaktadır. Enfeksiyonun tedavi edilmediği durumlarda yayılma potansiyeli bağışıklık sistemine bağlı olarak artmaktadır. Kullanılmakta olan yöntemler ise şu şekildedir;
Dondurma yöntemi: Genel olarak kullanılmakta olan bir tedavi şeklidir ve siğile nitrojen uygulanarak dondurulup yakılması sağlanır.
Elektrik akımı: Siğile uygulanan elektrik akımıyla yok edilmesi sağlanır.
Cerrahi yöntem: Lokal anestezi uygulanarak cerrah tarafından ameliyatla alınmasıdır.
Ve bunun gibi bir kaç tedavi yöntemi daha olup, ana sayfamızda genel olarak HPV virüsü hakkında tam kapsamlı detay ve bilgileri yer vermiş bulunmaktayız.

× WhatsApp İletişim Hattı