HPV ciddi sorunlara yol açan bir virüs türüdür. HPV aşısının en önemli amacı bu virüsün kontrol altına alınmasıdır. Aşı hakkında bilmeniz gereken tüm detayları ve bilgileri aşağıdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

HPV Nedir?

Hpv cinsel yolla ve bazen öpücük, deri teması gibi durumlarda da bulaşabilen bir virüstür. Bu virüsten korunmanın tam bir yolu olmadığı gibi çok eşliliğin en büyük risk etkenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Rahim ağzı kanseri, dil ve bademcik kanseri, penis ve vajina kanseri gibi virüsün tiplerine göre çeşitli kanserleri enfekte olan kişiye yaşatmakdatır.

HPV Aşısı

Aşının şuanda onay alan sadece 3 tipi bulunmaktadır. Aşılar 0, 1 yada 2 veya 6.ayda kasların içine enjekte edilerek yapılmaktadır. Takiben her 2 yada 6. ayda aşılar tekrarlanır. HPV Tiplerine bağlı olarak vücuttaki siğil oluşumlarını ve kanseri engelleyebilmektedir. Belirttiğimiz gibi bu aşının en temel amacı virüsü kontrol altına almasıdır. Koruma amaçlı olan bu aşı 9 ila 26 yaş arasındaki çocuklar ve genç bireyler için onay aşamasından başarılı bir şekilde geçmiştir. Ancak daha öncesinden HPV virüsü kapmamış 24-45 yaş gurubundaki kadınlar içinde aşı kullanılabilmektedir.
Aşının kendi başına tam yeterliliği bulunmadığı için hücre testi kontrollerinide yaptırmak gerekir. Aşıyla beraber hücre testi konttollerine katılmak bu virüse karşı oldukça etkili bir korunma biçimidir.

HPV Aşısının Yan Etkileri Var mıdır?

Elbette her aşı ve ilaç kullanımında olduğu gibi bu virüsün aşısında da ufak çaplı yan etkiler gözükebilir. Yaygın ve nadir görünen kendine göre yan etkileri bulunmakta olup, ölümcül bir riski bulunmamaktadır. Genel olarak ortaya çıkan yan etkiler şu şekildedir; aşılama yapılan yerde kızarıklık, şişkinlik, hassasiyet ve baş ağrısıdır. Bu durum elbette kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı nadir durumlarda ise görülen yan etkileri şu şekildedir; morarmalar, kaşıntı, ateş, kolda ağrı ve mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir. Çok nadirde olsa bağışıklık sistemine bağlı olaraktan solunumda güçlükler yaşanabilir.

× WhatsApp İletişim Hattı